Madách-csal Szliácsfürdőre

Arany János Madách Imrének, Pest, 1862.02.13. Elmondja: Hegedűs D. Géza

Olvassa el vagy hallgassa meg a levelet!LINK

Az ember tragédiája kapcsán született a két író kapcsolata, levelezése. Pár héttel az előző levél vétele után Arany orvosi rendeletből a szliácsi fürdőre rándúlva, útba ejtette Sztregovát, ahol Madách élt, ott időzött pár napig s aztán Madách is elkísérte őt Szliácsra. Onnan írja hozzá Arany, pár nappal később:

SZLIÁCS, augusztus 29. 1862.

Tisztelve szeretett Barátom! Eltávoztod után átköltöztem ide, a jó légű, szép kilátású Belvedere-hez (szálloda) s azóta itt vagyok. A hely igen kedvemre való, regényes, csöndes kis fészek; de a mi az ideköltözésre leginkább bírt, hogy tudni illik dolgozhassak, abból semmi sem lett.

Idő és csend volna elég: de a fürdő hatása, a sok gyaloglás minden reggel annyira kifáraszt és ellankaszt, hogy képtelen vagyok concentráltabb szellemi munká­ra. Nem is bánom. A szellemi nyugalom teljes: Remélem otthon annál ruganyosabbak lesznek idegeim. Valóságos tengődés ez, nem gondolok se előre, se hátra, nem aggódom, csak néz ki belőlem a lélek, mint toronyból a bakter.

Arany - Madách tábla, Szliács.
Szerző: Darinko-Ladislav Luppa
Ferenc Tamás illusztrációja a szliácsi Madách ‑ Arany fürdőzéshez

Igazán, sohsem hittem volna, hogy így is lehet élni; még az unalomra is rest vagyok. Tevékeny lélek azonnal unja magát, ha tespednie kell: de az enyim annyira passiv állapotban van most, hogy az unalmat sem képes élénken érzeni. Igy telik nap nap után — ide s tova letelik az egy hónap is.

A fürdő jótékonyságát, úgy mondják az itteniek — majd azután fogom érezni. Adja isten. Pihentem minden esetre, s ez, úgy hiszem, javamra válik. Ölellek oly hévvel, a minőre képes naponkinti fürdővel kiáztatott és kicsávázott barátod. Arany János

Forrás: Arany János levelezése 1844-től. mek.oszk.hu

Kovács Sándor Iván:
HÉT MAGYAR KÖLTÉSZETTÖRTÉNETI FÜRDŐ-BAGATELL (részlet)

Néhány Szliács-forgács; Arany „Karlsbadi apróságai" és a „Toldi estéje" Karlsbad-epizódja

Becsvágyam volt, hogy találjak egy úgynevezett fürdőlevelet Szliácsról, a nevezetes zólyomi gyógyfürdőről, ahol Werbőczy István a Corpus Juris-t írta, ahol Kossuth Lajos 1847-ben bebörtönzése után rövid időre megpihent, ahol 1862 augusztusban Arany és Madách is eltöltött másfél közös napot.

Az OSZK Plakát és Kisnyomtatvány-Tára azonban csak egy 25 évvel későbbi, 1887-ből való fürdőlevéllel szolgál. Igen részletes tájékoztatás és reklám, sok vonást hozzátehet Arany szliácsi napjainak rajzához. De most csak a Szliácsot ábrázoló metszetre hívom fel a figyelmet: jól látszik rajta „a poloskás" Pest szálló, ahonnan Madách másnapi távoztát követően Arany kénytelen volt átköltözni a szintén jól megszemlélhető Belvederébe.

Szliács látképe a XIX.század végén.
Forrás: balassagyarmatizsidosag.hu
Szliács képeslap a századfordulóról.
Forrás: manda.hu

Arany és Madách 1862. augusztus 10-12-én töltött egy éjszakát a PEST szállóban (lásd a kép közepén a Hungária és a Buda nevű szállodától jobbra). Arany Madách elutazása után mindjárt átköltözött a BELVEDERÉ-be, mert a PEST elviselhetetlenül poloskás volt. A (BELVEDERE a kép baloldali alsó felén.) A Pest szálló (ma Detva) arról is nevezetes, hogy bebörtönzése után itt pihent Kossuth Lajos. Magyar nyelvű emléktábláját 1997 októberében - a szlovák nyelvtörvényre hivatkozva - eltávolították.

Forrás: EPA.OSZK.HU PANNON TÜKÖR