Ha isten úgy akarná, mint én, a nyáron egy oly „Flankenbewegungot” (kitérőt) tennék, mely lehetőségét nyújtaná annak, hogy vagy én meglátogassam Hanvát, vagy Hanva engem. Az a legfelső orvosi döntés, hogy Balassa dr. szliácsi fürdőre ítélt chronicus (hosszan tartó) nyavalyáim miatt.
De még nem tudom, hogyan teszem szerit. Nem mintha hiányzanék annyi pénzecske a mivel megjárhatnám, hanem a lap (Szépirodalmi Figyelő) dolga miatt. E nyavalyás helyzet okozza, hogy csak egy pár hónapra sem számíthatok s nem intézkedhetem előre, kéziratok beszerzése, vagy szerkesztői helyettes állítása által.
„Szliács fekvése igen gyönyörű, ez igazán a zöld! Domb oldalán fekszik, keleti oldalán erdős park, utak, sétányok, délre is, nyugatra völgy, azon túl hegyek, északra is kéklő hegyek a Garan kies völgyén túl.”
Egy ismerőse tanácsára a Belvedere épületben lakott, emeleten: „Szeglet szobám van, melyből északra és nyugatra az egész Garan-völgyet, sok apró falut a völgyben s túl a Zólyomi kék hegyeket láthatom. Dolgozni csendes helyem volna e szerint.” — írja feleségének.
Eleinte hűvös idő járt: „a vékony fa-falú ámbár tapaczéros (kárpitozott) szobában is csak 13 fok van, ami bizony kevés.” Leírja a fürdő bugyot vető vizét, hol a medence fölül zászlóforma legyezővel hárítgatják a szénsavany gázt’.
„Reggel 6-kor már fenn vagyok; 7-ig elvégzem a vízivást, sétával; nyakamba kerítem a zöld köpönyeget s szaladok hegyen-völgyön fel és le. Héttől 8-ig kiadja az idő a reggelizést meg a fürdőt, azután még egyszer befutom a hegyeket.”
„Hasznát még csak ezután fogom érezni. Most gyengébb vagyok, mint azelőtt. Üres, kimerült, fáradt vagyok" (Tompának, 62 szept. 13.)
Később csakugyan javult egészsége. De csakhamar új aggodalom gyötörte Laci fia miatt, ki tífuszba esett s lassan lábadozott.
Gond nehezült rá a Szépirodalmi Figyelő felől is, már a lap fennmaradása is kétségessé vált:
„Arról kellene gondoskodnom, hogy a lap bármi név alatt s tartalommal, tovább is megéljen, mert nála nélkül én sem tudom, hogyan élek meg itt." -írja Tompának.
El van szánva „kifordítani a Szépirodalmi Figyelő subáját". Ez jár eszében Szliácson is. „ ... vagy át kell alakítanom, — vagy megszűnik. 400 előfizetővel nem megy". (a lap nemsokára, 1862 októberében szűnt meg)
Forrás: Voinovich Géza Arany János élete III. kötet
A névadó szliács kifejezés posványos, ingoványos földet jelent. Szliács kezdetben csak a közvetlen környék fürdője volt, de gyógyvizeinek köszönhetően egyre népszerűbb lett. Forrásainak vize szívbetegségek, vérszegénység, női bajok, ízületi és idegbántalmak, valamint gyomorpanaszok gyógyítására is alkalmas.
A 19. és 20. század fordulóján Szliácson a meleg vizes forrásokra telepített központi nagy fürdőépület előtt álltak a Pest, Buda, Hungária, Pannónia nevű „palotaszerű szállók”, amelyeket híd, illetve fedett folyosók kötöttek össze. (Ezek az épületek ma is léteznek, csak a forrásokhoz hasonlóan rendkívül találóan „átkeresztelték” őket: a Budából Bratislava lett, a Pestből Detvan, a Hungária az átépített Slovensko, a Pannónia pedig a Poľana.)
Továbbá új szállodasorról, vendéglőkről, kaszinóról és nyári színházról szól a híradás, amelyeket tervezett franciakertek és angolparkok vesznek körül. Főidényben több mint 400 szoba állt a vendégek rendelkezésére a villákon kívül is. Az épületek egy része az alpesi, de a tátrai szállókra is jellemző favázas konstrukcióval készült. Mára utolsó mohikánnak vagy inkább partizánnak csak a „Starý Partizán”, az egykori Metropol maradt.
A fürdő az első Csehszlovák Köztársaság idején is roppant népszerű volt, T. G. Masaryk, az első csehszlovák elnök is meglátogatta. A szlovák nemzeti felkelés idején itt lábadoztak a sebesült partizánok. A felkelők számára kulcsfontosságú „Tri Duby” katonai repülőteret 2011-ben megnyitották a polgári légi forgalom előtt is. Hátborzongató és bizarr látvány, ahogy a leszálláshoz készülődő óriási repülők – mint egykor a zeppelinek – finoman „átúsznak” a lakóházak fölött.
Szliácsfürdő még az 1990-es években is nagy forgalmat bonyolított le. Az egymást váltó kormányok és tulajdonosok tétovázása miatt azonban mára siralmas állapotba került. Jóformán csak egy hotel, két fürdőház és a termálvizes strand működik a tekintélyt parancsoló épületkomplexumból, a többi, régen szebb napokat látott szálloda inkább szellemtanyára hasonlít. A természet továbbra is teszi a dolgát: a fürdőpark üde és zöld, a gyógyforrások buzgón bugyognak, majd gazdag vastartalmú vizük a földet is rozsdabarnára festve békésen csordogál alá a domboldalon Szliács városka felé.
Forrás: ujszo.com B. Mánya Ágnes
Ha időrendben szeretne továbbhaladni, ide kattintva Pestre juthat el.