Arany augusztus 5-én, fölkerekedett, s családostól hazament két hónapra Szalontára, sógorához, hova gondolatuk oly sűrűn visszajárt. Otthon sorra látogatták a környéken régi jó ösmerőseiket. Egy ily kiránduláson útközben a hőség miatt megfürödtek egy elhagyott vízimalom csatornájában; a zsilip tetejéről bőven csurgott alá a víz a deszka-padolatra, s ők felváltva alája álltak, hogy fejökre omoljon; Arany legtöbbször, oda sem hederítve a figyelmeztetésre. Este hazafelé menet már fő-fájásról panaszkodott; ezentúl sokat gyötörte az, arról azonban hallani sem akart, hogy ez a fürdés, zuhanyozás következménye. A baj évekre megöröködött rajta; soká panaszkodott az örökös fej- és fülzúgásról.
Arany Szalontáról visszatérve, még idegenebbnek érezte magát új otthonában. Novemberben a kis udvari szoba padlása, hol a gyermekek háltak, berogyott a rá rakott kukorica súlya alatt. Rögtönösen ki kellett költözni, csakhogy Kőrösön nem volt könnyű ám lakást találni. Szerencsére egy tehetős birtokos, Beretvás Gusztáv, önként felajánlotta, tágas úri portájának nagy részben üresen álló szobáit. A költőnek nagyon tetszett a három szobás új szállás.
„Azonban itt is van két nagy probléma, egy az, hogy csak tavaszig tart a "mulatság", csak addig lakhatunk itt, más az, hogy a tulajdonos semmi fizetést nem akar elfogadni, miből némelyek azt jósolják, hogy ha megún bennünket, tél közepén is kihány, amit én, persze, nem hiszek. Sajátságos ember, az igaz, de jószívű és... generosus (bőkezű, nagylelkű).” „Utóbb elfogadta a tisztességes lakbért, — írta Arany László — s a család három évig e lakásban maradt.
Ily gondok közt töltötte Arany Kőrösön az első pár évet. Nem igazán volt verstermő hangulat ez. Arany 1852-'53-ban alig másfél tucat kis verset adott ki egy-egy évben.
Forrás: Voinovich Géza: Arany János életrajza II.kötet
Ezen a helyen egykor szép kúria állott. Ebben volt nagykőrösi évei alatt Arany János második lakása 1852-1856 között. Itt írta halhatatlan balladái nagy részét, itt fejezte be a Toldi estéjét. A telek szomszédos volt a Gubody-házzal, s így meleg barátság szövődött Aranyék és az előkelő földbirtokos család között. Arany János felesége, Piroska lánya, majd veje, Széll Kálmán is hosszú évtizedekig kapcsolatban állottak a Gubody-család tagjaival, akik több értékes Arany-ereklyét is megőriztek. Aranyéknál járt látogatóban Tompa Mihály, többször megfordult Aranynál az ifjú Gyulai Pál és 1856. aug. 20-án itt adta át neki a később híressé vált Kapcsos könyvet; járt itt vendégségben Jókai Mór is.
A mostani házat 1967-ben jelölték meg emléktáblával. A fénykép 2006 augusztusában készült. Nagykőrös, Arany János utca 27.
Felhasznált irodalom és fotó: Novák László Arany János Múzeum. Nagykőrös, 2000. Törös László: A nagykőrösi Arany emlékek katalógusa. A nagykőrösi művelődés hármas kis tüköre. Nagykőrös, 1935.