A szabadságharc bukása után a bécsi kormány az iskolákra is rátette a kezét. 1850-től hazánkban is csak nyolc osztályú gimnáziumnak engedték meg a nyilvános oktatási jogot, ehhez pedig tizenkét tanárt kívántak meg. Ez a rendelet új és nagy áldozatot követelt. Ennek ellenére 1851 őszén mégis csak tíz tanárral nyílt meg a Nagykőrösi Református Gimnázium. Ez volt az a város és az az iskola, ahová egyéb munka híján Arany elindult.
Az út Szalontáról ekhós szekéren három napig tartott, ami a gyermekestül utazó családnak nehéz sor volt. A családfő hiába számított a szép őszi napokra, csalódott. A két első nap fútt a szél, a mint tudott. Első nap el is tévedtek a dobozi erdőn; éjtszakára Békésen háltak meg; másnap, átkelvén a Tiszán, Vezsenyben, Ádám Mihály lelkésznél. Harmadnap eső kezdett esni, de az még hasznos volt, mert már akkor a homokon jártak. Ez nap este értek Nagykőrösre.
A kiszemelt szállás dolgában először Pestre kellett utazni, megegyezni az ott lakó háziúrral; bútort is ott vettek, mert Kőrösön a háztartás mindennapi eszközeit sem lehetett megszerezni. November 10-én végre a kivett lakásba költöztek, a Gál-féle házba.
„Szállásunk nem nagy, de nekünk elég - festi le sógorának (nov. 12.). - Van délre fekvő egy szobánk s mellette egy kisebb, de azt fűteni nem lehetvén, jelenleg csak a lomot tartjuk benne; konyha, de ezt nem használjuk, konyhán túl nagy szoba, melyet a vaskonyhával fűtünk, belső és külső kamra, nagy pince, de üres... Az udvar kővel erősen bekerítve, mint egy vár. Persze, az a legnagyobb kényelem, hogy az udvar nem közös, magunk lakjuk az egész peripheriát.(külső lakrészek) Azonban, valamint majd minden háznak Kőrösön, megvan az a hibája, hogy nedves, a lakószobánkon kívül, mely elég száraznak mutatkozik. Fizetünk pedig érette 100 pengőt, a nedvességért nem kell fizetni külön.”
Forrás: Voinovich Géza: Arany János életrajza
Arany János 1851 és 1860 között élt és dolgozott Nagykőrösön, ahol magyart tanított a helyi gimnáziumban. Első lakása az ezen a helyen korábban állott házban volt, de viszonylag hamar elköltöztek innen a mai Arany János utca 27. szám alá, egy szép kúriába, mert ez a ház csaknem rájuk rogyott. A fénykép 2006 augusztusában készült.
Felhasznált irodalom és fotók: Törös László: A nagykőrösi Arany emlékek katalógusa. A nagykőrösi művelődés hármas kis tüköre. Nagykőrös, 1935