Karlovy Vary, az egykori Karlsbad Csehország északnyugati részén hegyek és erdőségek között fekvő világhírű fürdőváros. 13 nagyobb és 300 kisebb 34-73 fokos gyógyvízforrása van, melyek vizét ivásra, fürdésre és speciális, az emésztőrendszer és az anyagcsere zavarainak gyógyítására szolgáló kúrákra használják. Legmelegebb hőforrásaiból nyerik a hashajtóként ismert karlsbadi sót. A várost IV. Károly német-római császár alapította 1370 körül, neve az alapító emlékét őrzi. (Karlsbad – Károly fürdő).
A harmincéves háború idején épült ki, a 18. században már felkapott európai fürdőhely volt. 1759-ben nagy részét tűzvész pusztította el, az újjáépítés során emelt klasszicista épületekkel alakult ki jellegzetes, egyedi városképe. 1870 óta nagyváros, gazdasági és közigazgatási központ.
1926-ban keletkeztek híres gyárai a Karlsbadi Porcelángyár és a Moser Üveggyár és valamint itt készül a kedvelt cseh gyógynövénylikőr a Becherovka is.
A több mint 30%-ában erdőkkel és parkokkal borított és közel 130 km hosszú promenáddal, a fürdőket összekötő fedett kolonnádokkal (oszlopsor, oszlopos folyosó) és nyitott sétálóutcákkal rendelkező város 1992 óta műemléki védettséget élvez. Nevezetes látnivalói többek között a Mária Magdolna templom, a Károly-torony, a Szentháromság oszlop, a Grandhotel Pupp és természetesen az 1855-ben épült Császárfürdő. Híresek golfpályái is.
1948-tól minden év júniusában itt rendezik a rangos filmeseményt, a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivált. 2013-ban magyar film a Szász János rendezte A nagy füzet nyerte a Kristály Glóbuszt, a fesztivál fődíját. 2016-ban Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című filmje hozta el a fődíjat.
Az évszázadok során számos híres ember – politikus (I. Péter cár, Metternich, Bismarck, Karl Marx), zeneszerző (Beethoven, Chopin, Brahms, Grieg, Dvorák) író és költő (Goethe, Schiller, Herder, Lev Tolsztoj, Gogol) - kereste itt a gyógyulást. A magyarok közül Arany János 1867-ben járt itt először és évekig visszatérő vendég volt, a város keletkezését a Toldi-ban is megemlítette. Rajta kívül Liszt Ferenc, Móra Ferenc is gyógyult itt, Szabó István pedig a filmfesztivál vendége volt.
Forrás: wikipedia.org
Közzétette: ben sedin
Közzététel: 2015. márc. 7.